Depremzede Çocuklara Oyuncak Yardımı

İş insanı Muhammet Teke:- "Çocuklar için oyuncak, bir paket mutluluk anlamı veriyor.

Depremzede Çocuklara Oyuncak Yardımı

İSTANBUL (AA) - İş insanı Muhammet Teke, "Çocuklar için oyuncak, bir paket mutluluk anlamı taşıyor. Depremin ilk günü sonunda Mardin'den gönüllü olarak çalışmaya gelen 22 yaşındaki bir hemşire kardeşimiz ile birlikte deprem mağduru çocuklarımıza Türkiye'nin her yerinden gönderilen oyuncakları dağıttık, onlarla oyunlar oynadık." ifadelerini kullandı.

Asrın İşadamları Derneği'nden (ASRİAD) yapılan açıklamaya göre, 11 ili etkileyen ve 36 binden fazla insanın hayatını kaybettiği, 100 binden fazla da vatandaşın yaralandığı deprem felaketinin acılarını sarmak adına Türkiye'nin her köşesinden afet bölgesine yardımlar tüm hızıyla sürüyor.

Deprem bölgesine gönderilen yardımlar öncelikle barınma ihtiyaçlarına yönelik olurken afetin en büyük sıkıntılarını çocuklar yaşıyor. Özellikle enkaz altından çıkarılan çocuklar yaşadıkları travmanın etkisiyle ciddi psikolojik sorunlarla karşı karşıya kalıyor. Bu travmayı bir nebze de olsa ortadan kaldırmanın yolu ise oyuncaklardan geçiyor.

Bazı STK'lar deprem bölgesinde kurdukları yardım çadırlarında battaniyeden ısıtıcılara, giyeceklerden gıda ürünleri ve suya kadar pek çok acil ihtiyacı afetzedelere dağıtmak için özveriyle çalışırken, çocukları da unutmuyor. Türkiye'nin her yerinden çocuklar için gönderilen oyuncaklar, kurulan yardım çadırlarında depremin yarattığı travmayı unutturmak için depremzede çocuklara şefkatle dağıtılıyor.

Açıklamada görüşlerine yer verilen iş insanı Muhammet Teke, şunları kaydetti:

"Gerçekten çok soğuk bir havada yardım çadırımıza gelen anne ve babalar acil ihtiyaçlarının yanı sıra çocukları için kırık dökük de olsa oyuncak arıyorlar. Çocuklar için oyuncak, bir paket mutluluk anlamı taşıyor. Depremin ilk günü sonunda Mardin'den gönüllü olarak çalışmaya gelen 22 yaşındaki bir hemşire kardeşimiz ile birlikte deprem mağduru çocuklarımıza Türkiye'nin her yerinden gönderilen oyuncakları dağıttık, onlarla oyunlar oynadık. Hatta bu çocuklardan biri de babasıyla afetin dördüncü günü çadırımıza gelen küçük bir kız çocuğuydu. Kucağıma aldım ve ismini sordum ancak söylemedi. Babasına neden ismini söylemediğini sorduğumda ise depremden beri ağzından tek bir kelime çıkmadığını, çok candan ve hayat dolu olan kızının yaşadığı depremin travmasından bir türlü çıkamadığını söyledi. Sonraki günlerde de yaşadıkları acı tecrübenin etkisiyle hiç konuşmayan iki çocuğumuzu daha misafir ettik. Bu çocukların ivedilikle psikolojik desteğe ihtiyaçları var. Bizlere Anadolu'nun her yerinden gönderilen oyuncaklar, çocuklarımızın bu psikolojik travmayı atlatmaları için gerçekten çok önem taşıyor."

- ASRİAD yönetimi de deprem bölgesinde

ASRİAD Genel Başkanı Adnan Danışman ve yönetim kurulunun da deprem bölgesinde incelemeler yapmakta olduğunu ve çocuklar için yardım faaliyetlerinde bulunduklarını belirten Teke, kendilerini en mutlu eden şeyin ise Türkiye'nin her yerinden afetzede çocuklara oyuncak gönderen yaşıtlarının yazdıkları mektuplar olduğunu ifade etti.

Teke, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Hafta sonu Ordu Ulubey'den Ecrin isimli küçük bir çocuğun gönderdiği oyuncağın içine koyduğu mektupta yer alan 'Siz sakın korkmayın olur mu? Sizi televizyonlarda görüyoruz ve çok üzülüyoruz. Çünkü siz ağlıyorsunuz, ağlamayın. Biz de üzülmeyelim. Sizi çok seviyoruz. Bugünler de geçecek. Kalbimiz sizinle, sizi bekliyoruz. Evimizin kapısı size her zaman açık. İstediğiniz zaman gelin.' satırları beni çok duygulandırdı."

Afet bölgesine yardım amacıyla organize edilen "Türkiye Tek Yürek" bağış kampanyasında toplanan 115 milyar TL'den fazla paranın Türk insanının yardımseverliği ve fedakarlığını göstermesi açısından büyük bir anlam ifade ettiğini aktaran Teke, bu paranın yanında mutlaka afetzede çocuklar için çok sayıda oyuncak ve çocuk psikolojik destek uzmanlarının da bölgeye gönderilmesi gerektiğinin altını çizdi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.