Batı Trakyalı soydaşlar, depremzedelere yardım için birbiriyle yarıştı

Batı Trakyalı soydaşlar, merkez üssü Kahramanmaraş'ın Pazarcık ve Elbistan ilçeleri olan depremlerden etkilenenlere yardım edebilmek için adeta birbiriyle yarıştı

Batı Trakyalı soydaşlar, depremzedelere yardım için birbiriyle yarıştı

GÜMÜLCINE (AA) - Toplamda 11 ili etkileyen 7,7 ve 7,6 büyüklüklerindeki depremler nedeniyle Batı Trakya genelinde başlatılan yardım kampanyalarına soydaşlar yoğun katılım sağladı.

Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulu Başkanı ve Gümülcine Seçilmiş Müftüsü İbrahim Şerif'in öncülüğünde başlatılan ve 13 Şubat Pazartesi günü sona eren ayni yardım kampanyasında toplanan 15 tır ve 4 kamyon dolusu yardım malzemesi Türkiye'ye gönderildi.

"Batı Trakya Müslüman Türkleri, ana vatanın yanında olmak istedi"

Şerif, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yardım kampanyalarına yoğun ilgi göstermelerinden dolayı Batı Trakya Türklerine teşekkür ederek kampanyanın hala devam ettiğini belirtti.

"Halkımız gözyaşlarını deprem bölgesi için akıttı. İnsanlarımızın duaları deprem felaketinde zarar gören insanlar için oldu." diyen Şerif, Batı Trakya Müslüman Türklerinin madden ve manen ana vatanın yanında olmak istediğini vurguladı. Şerif, soydaşların yardım konusunda adeta birbiriyle yarıştığının altını çizerek Batı Trakya'dan 15 tır ve 4 kamyon dolusu ayni yardımın deprem bölgesine gönderildiğini aktardı.

"Batı Trakya Türkleri 'Nasıl katkı sağlayabilirim?' düşüncesiyle harekete geçti"

İskeçe Seçilmiş Müftüsü Mustafa Trampa da tüm azınlığın depremler nedeniyle büyük üzüntü yaşadığını söyledi. Tüm Batı Trakya Türklerinin "Nasıl katkı sağlayabilirim?" düşüncesiyle harekete geçtiğini belirten Trampa, toplanan yardım malzemelerinin Gümülcine Başkonsolosu Aykut Ünal'ın koordinasyonunda Türkiye'ye gönderildiğini dile getirdi.

İskeçe'de başlatılan kampanyayı, soydaş milletvekilleri Hüseyin Zeybek ve Burhan Baran'ın da katkılarıyla yürüttüklerinin altını çizen Trampa, şunları kaydetti:

"Maddi yardım kampanyamız devam ediyor. İnsanlar, televizyonlardan izleyip, daha ne yapılabilir konusunda bizlere geliyor. Bunlar bir yandan bizleri sevindiriyor, ana vatanımıza olan bağlılığımızın bir ifadesidir bu. Ana vatanımızın garantörlüğünde burada kaldığımız bugüne kadar hissettiğimiz o manevi desteğin mukabilinde bunu yapmayı bir borç olarak görüyoruz."

"Yardımlarınız bizim için çok değerli"

Türkiye'nin Gümülcine Başkonsolosu Aykut Ünal, sosyal medyadan paylaştığı videoda, Batı Trakyalı soydaşlara ve Yunan halkına Türkçe, Yunanca ve İngilizce teşekkürlerini iletti. Ünal, tüm ülke genelinde kamu ve eğitim kurumlarının, sivil toplum kuruluşlarının maddi ve ayni yardım toplamak üzere kampanyalar başlattığını belirterek "Bu süreçte yanımızda olan ve tüm imkanlarını zorlayarak yardım toplayan, ulaştıran dostlarımıza ve soydaşlarımıza sonsuz teşekkürler." ifadesini kullandı.

Ünal, Yunanca olarak "Yardımlarınız bizim için çok değerli, teşekkür ederim." dedi.


Muhabir: Ayhan Mehmet

Kaynak: AA

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.